zpět do 3. patraŠkola ZAV

Paříž 2011 - tisková zpráva

Ve dnech 10. – 16. července 2011 proběhlo v Paříži v rámci kongresu světové federace INTERSTENO mistrovství světa ve zpracování textů a informací. Česká republika je tradiční velmocí a roli favorita potvrdila i letos. Na stupně vítězů vystoupili reprezentanti ČR 44krát, z toho čtrnáctkrát na stupínek nejvyšší. Kongresu a soutěží se zúčastnilo 620 účastníků z 35 zemí celého světa. Mezi žáky (věková kategorie do 16 let) byli nejúspěšnější: Karolína Foukalová z Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Milan Musil ze ZŠ Město Albrechtice, Petr Hendrych (ZŠ Opava Šrámkova) a Aneta Urbanová (ZŠ Pod Skalkou Rožnov pod Radhoštěm. Juniorským soutěžím vládli Karin Cieslarová (Gymnázium Karviná), Barbora Stejskalová (Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, Luboš Beran (OA Chotěboř), David Křenek (OA Valašské Meziříčí), Michal Růžička (Gymnázium Hustopeče), Monika Chládková (OA Heroldovy sady Praha), Tomáš Portych (Gymnázium Praha Postupická). Medaile a úspěšná umístění ze soutěží praktiků (21 a více let) si odvezli Petra Vintrlíková (LF UP Olomouc), Petr Hais (OA Heroldovy sady Praha), Lukáš Adámek (Město Karviná), Ondřej Kanta (VŠE Praha) a Lukáš Beránek (VŠE Praha).

Vyhlášení výsledků poctil svou přítomností Michal Dvořák, tiskový atašé českého velvyslanectví v Paříži.

Sportovní úroveň i osobní kouzlo českých závodnic a studentek v psaní na počítači ocenil Régis Roinsard, režisér francouzského filmu Populaire, který více než dvacet z nich angažoval pro připravované scény soutěžního prostředí padesátých let, kdy se ještě psalo na psacích strojích. Trenéři českého družstva, bývalí závodníci Jaroslav Zaviačič a Helena Matoušková, jsou postaveni před mimořádný úkol: naučit vybrané písařky připravený text psát v jazyce francouzském a navíc na psacích strojích z doby, kdy písařina byla i pořádná fyzická dřina.

Vedle tohoto unikátního úkolu je čeká příprava dalšího světového šampionátu – Jaroslav Zaviačič v roli organizátora z titulu funkce viceprezidenta Intersteno, Helena Matoušková jako vedoucí hlavní soutěže – opis textu. Sama je držitelkou světového rekordu (rychlostí přes 15 úhozů za vteřinu) a devíti titulů mistryně světa, desátý se ale získat nepřipravuje, protože jako člen jury sama v soutěži startovat nesmí. České školství naštěstí každým rokem odhalí tolik talentovaných žáků a studentů, že se ani příštího mistrovství světa (Gent 2013) nemusíme obávat.

Výsledky

Přečteno 12612x.
17. 7. 2011
výtah
© 2023 ZAV | grafika: Adam Hadraba | webmaster: Miloš Černilovský