zpět do 3. patraŠkola ZAV

Karin Cieslarová absolutní vítězkou ZAV Hodonín 2011

Putovní pohár XVII. ročníku ZAV-Hodonín obhájilo družstvo Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm

Karin Cieslarová absolutní vítězkou – vyhrála všechny tři soutěžní desetiminutovky

 

Nejstarší putovní pohár českých soutěží ZAV našel svého majitele definitivně až po 13 ročnících v roce 2007. Od té doby se o nový pohár už bojuje čtvrtým rokem a šance na jeho trvalé získání se vyrovnaly: dvakrát zatím zdobil Obchodní akademii Valašské Meziříčí, podruhé si ho za vítězství v letošním ročníku odvezlo vyrovnané družstvo Gymnázia Rožnov pod Radhoštěm – v jednotlivcích trojice jeho reprezentantek obsadila celkově 2., 4. a 7. místo. Po bodovaném tréninku favorizovaný Luboš Beran při vlastní soutěži desetiminutovku s penalizací 100 absolvoval hluboko pod svými možnostmi, takže ho nakonec velmi těsně i v kombinaci pro něho "až" na třetí místo odsunula nejmladší účastnice soutěže, Karolína Foukalová. Nejlepší zahraniční účastnicí se stala zvolenská studentka Petra Slúková, která obsadila 6. místo. Další nejúspěšnější zahraniční účastnicí (9. místo) byl Maďar Béla Czástyu. Protože i další členové maďarského družstva se vešli do první poloviny výsledkové listiny, stalo se maďarské družstvo nejúspěšnějším zahraničním.

Masová likvidace českých obchodních akademií (na Jižní Moravě zůstává samostatná jenom jedna poté, co se dvě brněnské sloučily) už zřejmě od příštího roku zkomplikuje statistiky pátrající po typu škol nejefektivněji počítačovou (a tím i klávesnicovou) gramotnost garantujících. Letošní ZAV-Hodonín ukázal, že tři neúspěšnější gymnázia (Rožnov pod Radhoštěm, Karviná a Telč) obsadila v družstvech 1., 2. a 10. místo celkovým výkonem 112958 úhozů, tři nejúspěšnější družstva obchodních akademií (Chotěboř, Trutnov a Valašské Meziříčí) 4., 5. a 6. místo celkovým výkonem 100595 čistých úhozů ze všech devíti desetiminutovek s penalizací 10, 50 a 100 úhozů za neopravenou chybu.

V rámci ZAV-Hodonín 2011 proběhla tradičně už v pátek dopoledne talentová soutěž pro žáky základních škol. V roce 2009 dosáhla vítězka 97 cvičení, v loňském roce byl tento výkon překonán dvěma žákyněmi ze ZŠ Milotice Ludmilou Ilčíkovou (112 cvičení) a Simonou Fraňkovou (108), které už základní školu opustily. Přesto i letos nejúspěšnější soutěžící ze ZŠ a MŠ Milotice (Vladimír Borýsek a Nikola Kašíková) obsadili dvě první místa, na třetím skončil Jan Popovský z Gymnázia Hodonín. Hranici 90 cvičení překonali ještě dva soutěžící: Leontýna Lundová (také ZŠ a MŠ Milotice) a Gabriela Kozumplíková (Církevní ZŠ Veselí nad Moravou). Výsledky budou zařazeny do meziškolní soutěže 2011/2012.